Zima vie našu pokožku poriadne potrápiť: Ako ošetrovať suchú pokožku
Zima vie našu pokožku poriadne potrápiť: Ako ošetrovať suchú pokožku

Pokožka má v priemere 1,85 štvorcových metrov a je najväčším a najťažším orgánom nášho tela. Jej najviditeľnejšou úlohou je chrániť naše vnútornosti zvonku, ale funkcii kože je oveľa viac. Popri svojej úlohe ochrannej bariéry nám pokožka pomáha udržiavať správnu vnútornú teplotu a umožňuje nám vnímať svet nervovými zakončeniami.
V tomto článku sa budeme zaoberať problémom suchej pokožky, ktorá môže byť napätá, na dotyk drsná a častokrát potrápi nepríjemným svrbením. A práve to môže narušiť jej schopnosť správne fungovať.
Suchá pokožka je nepríjemný stav, ktorý sa vyznačuje šupinami, svrbením či popraskaním. Niektorí z nás majú dokonca prirodzene suchú pokožku ale môžu ju mať za následok i viaceré príčiny. I keď má vaša pokožka tendenciu byť mastnejšia, príležitostne vplyvom viacerých faktorov sa môže zmeniť na suchú pokožku.
Suchá pokožka môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť vášho tela. Bežne postihuje ruky, paže a nohy. V mnohých prípadoch môže byť všetko, čo potrebujete na liečbu, zmena životného štýlu a voľne predajné hydratačné produkty. Ak tieto spôsoby liečby nestačia, mali by ste kontaktovať svojho lekára. My sa však pozrieme na tie bežné spôsoby liečby, ktoré zvládnete i bez pomoci špecialistu.
Aké sú rizikové faktory pre rozvoj suchej pokožky?
Suchá pokožka môže postihnúť kohokoľvek. Niektoré rizikové faktory (vonkajšie i vnútorné) však zvyšujú vaše šance na jej rozvoj, vrátane:
- VEK: U starších dospelých je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie suchá pokožka. Ako starnete, vaše póry prirodzene produkujú menej mazu, čo zvyšuje riziko suchej pokožky.
- GENETIKA: Je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás vyskytne ekzém alebo alergická dermatitída, ak máte v rodine tieto stavy alebo iné alergické ochorenia.
- SEZÓNNOSŤ: Suchá pokožka je častejším problémom počas jesenných a zimných mesiacov. V lete trpíme na suchú pokožku menej.
- KLIMATICKÉ PODMIENKY: Nepriaznivé klimatické podmienky ako vietor, horúci či chladný a suchý vzduch.
- KÚPACIE NÁVYKY: Časté kúpanie alebo umývanie sa veľmi horúcou vodou zvyšuje riziko suchej pokožky.
- STRAVA: Nedostatok živín a dehydratácia môže prispievať k rozvoju suchej pokožky.
- ŽIVOTNÝ ŠTÝL: Ľudia, ktorí fajčia alebo často pijú alkohol majú sklon k suchej pokožke. Pokožka vysychá a starne oveľa rýchlejšie.
Ako účinne bojovať so suchou pokožkou?
- Používajte vhodné hydratačné prípravky na telo. Čítajte zloženie a voľte telovú kozmetiku určenú na regeneráciu pokožky a jej ochranu pred stratou vlhkosti. Doplnené môžu byť o hodnotné oleje a ďalšie účinné látky. Vyvážená receptúra by mala zabezpečiť intenzívnu hydratáciu a výživu, rovnako ako účinnú ochránu.

- Peelingujte. Peeling tela je fajn spôsob, ako sa zbaviť odumretých kožných buniek a šupiniek na tele. Je vhodné zvoliť peeling s obsahom oleja, ktorý zároveň prenikne do pokožky a pekne zhydratuje. Na záver po peelingu ešte nezabudnite použiť telové mlieko, či maslo.
- Hydratujte zvnútra. Ako? Dbajte na dostatočný pitný režim. Ideálna je čistá pramenitá voda. Ak máte problém pitný režim dodržiavať, noste pri sebe fľašu s vodou čo čajom. Môžete vyskúšať i dostupné mobilné aplikácie, ktoré vám potrebu napiť sa pripomenú.
- Čistenie pleti je osobitá záležitosť. Pokožka na tvári je najcitlivejšou a v chladnom počasí o to viac. Niektoré prípravky na čistenie pleti môžu ešte viac dráždiť a vysušovať. Pri čistení pleti je skvelé použiť prípravky na olejovej báze, ktoré vytvoria ochrannú vrstvu a zabránia strate vlhkosti či podráždeniu.

- Vyhýbajte sa vykúreným priestorom a používajte zvlhčovač vzduchu.
- Nezabudnite na ruky. Obzvlášť v zime naše ruky trpia na suchú a popraskanú pokožku. Používanie hydratačného krému na ruky, ktorý chráni pred vonkajšími vplyvmi je nevyhnuté. Vedeli ste, že i krémy na ruky môžu obsahovať obľúbenú kyselinu hyalurónovú? Tá spolu s ďalšími látkami vytvára ochranný film. Navyše, upokojujú a intenzívne hydratujú.
