Doprava ZDARMA pri nákupe nad 20 eur

Zima vie našu pokožku poriadne potrápiť: Ako ošetrovať suchú pokožku

Zima vie našu pokožku poriadne potrápiť: Ako ošetrovať suchú pokožku

Pokožka má v priemere 1,85 štvorcových metrov a je najväčším a najťažším orgánom nášho tela. Jej najviditeľnejšou úlohou je chrániť naše vnútornosti zvonku, ale funkcii kože je oveľa viac. Popri svojej úlohe ochrannej bariéry nám pokožka pomáha udržiavať správnu vnútornú teplotu a umožňuje nám vnímať svet nervovými zakončeniami.

V tomto článku sa budeme zaoberať problémom suchej pokožky, ktorá môže byť napätá, na dotyk drsná a častokrát potrápi nepríjemným svrbením. A práve to môže narušiť jej schopnosť správne fungovať.

Suchá pokožka je nepríjemný stav, ktorý sa vyznačuje šupinami, svrbením či popraskaním. Niektorí z nás majú dokonca prirodzene suchú pokožku ale môžu ju mať za následok i viaceré príčiny. I keď má vaša pokožka tendenciu byť mastnejšia, príležitostne vplyvom viacerých faktorov sa môže zmeniť na suchú pokožku.

Suchá pokožka môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť vášho tela. Bežne postihuje ruky, paže a nohy. V mnohých prípadoch môže byť všetko, čo potrebujete na liečbu, zmena životného štýlu a voľne predajné hydratačné produkty. Ak tieto spôsoby liečby nestačia, mali by ste kontaktovať svojho lekára. My sa však pozrieme na tie bežné spôsoby liečby, ktoré zvládnete i bez pomoci špecialistu.

Aké sú rizikové faktory pre rozvoj suchej pokožky?

Suchá pokožka môže postihnúť kohokoľvek. Niektoré rizikové faktory (vonkajšie i vnútorné) však zvyšujú vaše šance na jej rozvoj, vrátane:

 • VEK: U starších dospelých je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie suchá pokožka. Ako starnete, vaše póry prirodzene produkujú menej mazu, čo zvyšuje riziko suchej pokožky.
 • GENETIKA: Je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás vyskytne ekzém alebo alergická dermatitída, ak máte v rodine tieto stavy alebo iné alergické ochorenia.
 • SEZÓNNOSŤ: Suchá pokožka je častejším problémom počas jesenných a zimných mesiacov. V lete trpíme na suchú pokožku menej.
 • KLIMATICKÉ PODMIENKY: Nepriaznivé klimatické podmienky ako vietor, horúci či chladný a suchý vzduch.
 • KÚPACIE NÁVYKY: Časté kúpanie alebo umývanie sa veľmi horúcou vodou zvyšuje riziko suchej pokožky.
 • STRAVA: Nedostatok živín a dehydratácia môže prispievať k rozvoju suchej pokožky.
 • ŽIVOTNÝ ŠTÝL: Ľudia, ktorí fajčia alebo často pijú alkohol majú sklon k suchej pokožke. Pokožka vysychá a starne oveľa rýchlejšie.

 Ako účinne bojovať so suchou pokožkou?

Regenerujúca starostlivosť o telo s vyváženou receptúrou hydratuje pokožku, intenzívne ju chráni, vyživuje a zanecháva hodvábny pocit. Posilňuje sa ochranná vrstva pokožky, ktorá pomáha predchádzať podráždeniu. Ideálne aj pre citlivú pokožku.
 • Peelingujte. Peeling tela je fajn spôsob, ako sa zbaviť odumretých kožných buniek a šupiniek na tele. Je vhodné zvoliť peeling s obsahom oleja, ktorý zároveň prenikne do pokožky a pekne zhydratuje. Na záver po peelingu ešte nezabudnite použiť telové mlieko, či maslo.
 • Hydratujte zvnútra. Ako? Dbajte na dostatočný pitný režim. Ideálna je čistá pramenitá voda. Ak máte problém pitný režim dodržiavať, noste pri sebe fľašu s vodou čo čajom. Môžete vyskúšať i dostupné mobilné aplikácie, ktoré vám potrebu napiť sa pripomenú.
 • Čistenie pleti je osobitá záležitosť. Pokožka na tvári je najcitlivejšou a v chladnom počasí o to viac. Niektoré prípravky na čistenie pleti môžu ešte viac dráždiť a vysušovať. Pri čistení pleti je skvelé použiť prípravky na olejovej báze, ktoré vytvoria ochrannú vrstvu a zabránia strate vlhkosti či podráždeniu.
Bohatá formula pre čistenie pleti s vitamínom E chráni pokožku a pôsobí proti strate vlhkosti. Vysoko kvalitné oleje, ako jojobový, mandľový a makadamový, sa tiež starajú o citlivú a suchú pokožku, pomáhajú ju upokojovať a pôsobiť proti podráždeniu.
 • Vyhýbajte sa vykúreným priestorom a používajte zvlhčovač vzduchu.
 • Nezabudnite na ruky. Obzvlášť v zime naše ruky trpia na suchú  a popraskanú pokožku. Používanie hydratačného krému na ruky, ktorý chráni pred vonkajšími vplyvmi je nevyhnuté. Vedeli ste, že i krémy na ruky môžu obsahovať obľúbenú kyselinu hyalurónovú? Tá spolu s ďalšími látkami vytvára ochranný film. Navyše, upokojujú a intenzívne hydratujú.
Extra bohatý krém na ruky s kyselinou hyalurónovou a výživnými liečivými látkami spolu vytvárajú ochranný film a dodávajú pokožke novú elasticitu. Navyše, majú upokojujúci a ochranný účinok a intenzívne hydratujú – pre viditeľné hladšiu a elastickejšiu pokožku rúk.