Parabény

Všetko, čo potrebujete vedieť o parabénoch v kozmetike

Parabény sú v dnešnom svete bežne používaným kozmetickým konzervantom a tak zabraňujú vzniku baktérií a plesní a taktiež premnoženiu mikroorganizmov v produktoch. Nachádzajú sa vo väčšine kozmetických výrobkov ako sú sprchovacie gély, šampóny, pleťové krémy a  ostatná pleťová starostlivosť.

Ako informuje americká Správa potravín a liečiv (FDA), najpoužívanejšie sú štyri parabény, Methylparaben, Propylparaben, Etylparaben a ButylparabenSú to konzervanty vyrobené z ropy, ktoré predlžujú trvanlivosť kozmetického výrobku o dva až tri roky. Výrobcovia kozmetických prípravkov preto veľmi s obľubou využívajú parabény vo svojich výrobkoch.

Veľakrát dokonca možno nájsť v jednom výrobku aj viac ako jeden druh parabénu a dokonca i v kombinácii s inými chemickými konzervačnými látkami.

Jedy v kozmetike – rakovina i hormonálne poruchy

Čo môžu spôsobiť: 

  • Alergie: parabény sú kontaktnými alergénmi
  • Nádory: boli zverejnené výskumy vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch, podľa ktorých odborníci objavili parabény spolu s hliníkom v nádoroch v prsníkovej oblasti.
  • Narušenie hormonálneho systému: parabény sa správajú ako ženský hormón estrogén a narúšajú rovnováhu a hormonálne funkcie

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uvádza, že na ľudí s normálnym typom pokožky parabény nepôsobia toxicky, ale v styku s poranenou alebo poškodenou pokožkou môžu vyvolať jej zvýšenú citlivosť, čo sa odrazí reakciou ako svrbenie, výsyp či začervenanie pokožky a následne prejsť do chronického stavu- dermatitídy.

Ako sa uvádza vyššie, parabény pôsobia na trvanlivosť produktu a neovplyvňujú účinnosť. Pokojne si preto možno kúpiť kozmetiku bez parabénov- bezpochyby bude rovnako účinná ako tá s parabénmi.