Minerálne oleje

Všetko, čo potrebujete vedieť o minerálnych olejoch v kozmetike

Oleje sú vo všeobecnosti tekuté organické zlúčeniny mastnej povahy. Sú ľahšie ako voda a vo vode sú nerozpustné. 

Podľa pôvodu sa delia na: 

  • rastlinné, 
  • živočíšne, 
  • minerálne (ropné), 
  • syntetické. 

Ako všetci vieme, benzín, petrolej a nafta sú všetko kvapaliny pochádzajúce z ropy, ktoré udržujú naše vozidlá, lietadlá a žiarovky v prevádzke, ale prečo sa používajú v produktoch starostlivosti o pleť?

 

 

Minerálne oleje ako súčasť produktov pleťovej a telovej starostlivosti

V súčasnosti je ropa súčasťou mnohých našich produktov pleťovej starostlivosti, aj keď si to neuvedomujeme. 

V kozmetike sa ropa označuje ako „minerálne oleje“, ktoré sú zvyčajne vysoko rafinované a používajú sa pre svoje hydratačné vlastnosti. 

Minerálne oleje používané v kozmetike sú bezfarebný olej bez zápachu, derivované z ropy (fosílneho paliva). V rafinériách sa surová ropa rozdestiluje na jednotlivé frakcie, z týchto sa ďalšími rafináciami, filtráciami a inými chemickými procesmi odstraňujú nežiaduce látky.

Minerálne oleje síce naozaj disponujú hydratačnými vlastnosťami, iné výživné látky v nich však nehľadajme. 

 

Problémy minerálnych olejov

Každý, koho zaujíma, čo si natiera na pokožku, pozná viacero dôvodov prečo sa minerálnemu oleju vyhnúť. 

Tu sú tri hlavné dôvody:

  1. Kontaminácia toxínmi: Tu vedci vyjadrujú obavy. Existujú silné dôkazy o tom, že uhľovodíky z minerálnych olejov sú najväčšou kontaminantou ľudského tela vdýchnutím vzduchu, príjmom potravy a absorpciou pokožky.
  2. Blokovanie pórov: Minerálne oleje prispievajú k upchávaniu pórov a zvyšovaniu rizika tvorby akné a čiernych bodiek. Tieto oleje vytvárajú fyzickú bariéru na pleti, s cieľom znížiť stratu vlhkosti, avšak na úkor upchatia pórov, v ktorých sa hromadí olej a odumreté kožné bunky.
  3. Žiadne benefity pre pokožku: Najzásadnejší dôvod, prečo sa vyhnúť minerálnym olejom. Neobsahujú totiž žiadne živiny a čo viac- nezabezpečujú hydratáciu zvnútra, ktorá preniká do pokožky. Ich jediná vlastnosť je, že pokrývajú povrch pokožky aby tak zabránili strate vlhkosti.

 

Prírodné alternatívy

Dnes už existuje množstvo vynikajúcich alternatív, takže nie je dôvod aby bol minerálny olej súčasťou starostlivosti o Vašu pokožku. Na výber je z množstva účinných látok, ktoré nie len zabraňujú strate vlhkosti, ale hlavne pôsobia do hĺbky.

Z prírodných ingrediencií sú to napr. vysoko kvalitné oleje, ako jojobový, mandľový a makadamový či bambucké maslo, ktoré poskytujú nespočetné množstvo výhod: 

  • Umožňujú vlhkosti voľne prechádzať cez kožnú bariéru. 
  • Obsahujú dôležité mastné kyseliny a spevňujúce živiny pre pleť.
  • Nachádza sa v nich množstvo antioxidantov pôsobiacich proti voľným radikálom.


Na záver stojí za zmienku i kyselina hyalurónová, ktorá poskytuje pokožke intenzívnu vlhkosť a výrazne podporuje pružnosť tkaniva.

Prečo teda voliť výrobky využívajúce ropné prísady, keď pre svoju pokožku dokážete urobiť omnoho viac? 

Vyberte si vysoko účinnú pleťovú starostlivosť MEDICAL BEAUTY For Cosmetics ako nadštandard v oblasti bezpečia, ktorá využíva moderné účinné látky, bez stôp formaldehydu, parabénov a minerálnych olejov.